Przychodzimy z propozycją na ciekawy content, który urozmaici profil na Instagramie i doda odrobiny historii do Waszych zdjeć. Chodzi o gify, lub jak wolicie – krótkie formaty wideo – które w łatwy sposób można zrobić ze zdjęć. Spokojnie, nie trzeba mieć lustrzanki, żeby stworzyć materiał do filmiku – wystarczy telefon z funkcją robienia zdjęć seryjnych oraz przyjaciel, który nieco pomoże. Na przykład wcielając się w rolę fotografa. Ten wpis powstał w wyniku próśb, które otrzymywaliśmy po opublikowaniu naszego pierwszego gifa, kiedy eksperymenty w polu rzepaku okazały się strzałem w dziesiątkę!
No dobra, przejdźmy w takim razie do poradnika step by step. Poniżej dowiecie się jak zrobić gif ze zdjęć krok po kroku i urozmaicić feed na Instagramie. Zaczynamy!
1. Bez pomysłu ani RUSZ
Bo wiecie, ten gif / film ze zdjęć to nie jest po prostu zwykłe zdjęcie. To taki zlepek kilknastu, a nawet kilkudziesięciu zdjęć, z których tworzy się taka mała historia. I tak jak lubimy spontaniczność, tak w tym przypadku polecamy zrobić zdjęcia, mając wcześniej pomysł w głowie. Najlepiej iść tropem, że COŚ SIĘ MUSI RUSZAĆ. Niekoniecznie dużo, niekoniecznie wszystko. Chodzi o to, aby na zdjęciach ułożonych obok siebie był jakiś ruch. My próbowaliśmy już: kręcenie się wokół siebie, machanie nogami, zdmuchiwanie dmuchawców i delikatny powiew wiatru.
To tylko kilka opcji, które zdążyliśmy zrealizować, ale w głowie mamy sporo pomysłów. Nawet teraz, pisząc ten artykuł pojawiły się nowe. Wciąż pojawiają. Skąd czerpiemy inspiracje?
Ze wszystkiego co nas otacza w codziennym życiu.
Kiedy piję poranną kawę, widzę zlepek zdjęć jak ją nalewam z kawiarki do kubka.
Kiedy biegnę na tramwaj, widzę gif jak przebiegam przez pasy.
Kiedy pada deszcz, widzę siebie i Filipa w wideo, na którym ruszają się tylko krople deszczu.
Moglibyśmy tak bez końca, ale nie chodzi o to, żebyście teraz kopiowali te pomysły, ale pokazali kawałek swojego życia. Jak brakuje Wam weny, to wyjdźcie na zewnątrz i miejcie oczy szeroko otwarte, bo inspiracje czyhają niemalże na każdym zakręcie, wystarczy spojrzeć inaczej.
2. Czas na zdjęcia
Okej, mamy pomysł w głowie. Wiemy gdzie iść, co ubrać, jakie akcesoria będą potrzebne. To teraz przechodzimy do kwestii technicznych. Materiał, nad którym będziemy pracować to zdjęcia – póki co same zdjęcia, później będziemy z nich tworzyć dalej.
Przede wszystkim sprzęt – świetnie jeśli będzie to lustrzanka, ale może być również tzw. bezlusterkowiec, aparat kompaktowy, a także telefon. Co dalej?
Ustaw aparat na statywie
Jeśli nie masz takiego to spróbuj po prostu ustawić go tak, by był nieruchomy, cały czas w tym samym miejscu, aby nie zmieniać kadru. Tutaj trzeba być uważnym, bo każde, nawet drobne, drgnięcie spowoduje, że obraz będzie po prostu mało estetyczny. Jeśli tak się stanie – nie zrażajcie się. Grunt to wykonać kilka podejść, sami się przekonacie.
Wybierz tryb zdjęć seryjnych
Ta opcja możliwa jest we wszystkich lustrzankach. Pytanie ile zdjęć na sekundę robi ta, którą posiadacie? Nie martwcie się jeśli mało – zawsze można przytrzymać spust migawki dłużej aż aparat zrobi odpowiednią ilość zdjęć. Im więcej zdjęć, tym dłuższy film.
A co jeśli nie ma trybu seryjnego?
Taka opcja może przytrafić się w telefonie i wtedy… Hm, tutaj nie wyczarujemy tej funkcji, ale mamy pomysł na to jak obejść system. Tutaj już będzie potrzebna osoba, która pomoże i wcieli się w rolę fotografa. Chyba, że na zdjęciu nie będziecie Wy – wtedy można działać w pojedynkę. Wystarczy, że będzie robiła zdjęcia sekunda po sekundzie lub wtedy, kiedy zmienicie pozę do zdjęcia. I tak klatka po klatce, kiedy Wy robicie delikatne zmiany w ustawieniu ciała czy scenografii. Tak się właśnie robi animację poklatkową. O tym jak ją dokładnie wykonać przeczytacie w tym wpisie.
Zrób zdjęcia
My posługujemy się aplikacją na telefon, która umożliwia nam zdalne robienie zdjęć. Nie musimy być przy aparacie, żeby wyzwolić migawkę, wystarczy mieć przy sobie telefon, a aparat ustawiony w wybranym wcześniej trybie. Przytrzymujemy spust migawki dłużej i czekamy aż zrobią się zdjęcia. Zauważyliście, że na żadnym naszym wspólnym gifie nie widać naszych obu rąk? Druga jest schowana i robi zdjęcia. 🙂 Zróbcie więcej niż jedno podejście, zawsze jest lepiej wybierać z kilku wersji niż być później „skazanym” na tę jedną.
3. Czas na edycję
Jeśli macie wybraną już sekwencję zdjęć to można przechodzić do edycji. I tutaj mamy dwie szkoły:
Pierwsza – edycja każdego zdjęcia w ten sam sposób, zapisanie zdjęć i później złączenie ich w jeden film. Najszybszy sposób na przeróbkę tak, aby uzyskać ten sam efekt na każdej fotografii to użycia aplikacji VSCO. Z jej poziomu można skopiować filtr z pierwszego zdjęcia (copy edits) i później nałożyć go na pozostałe zdjęcia (paste edits).
Poradnik o tym jak to zrobić krok po kroku znajdziecie tutaj.
Druga – połączenie surowych zdjęć, zapisanie jako video i później już ingerencja w edycję całego filmiku. Wszystkie te działania można zrobić z poziomu telefonu, przy pomocy różnych aplikacji, ale można też użyć komputera – daje on lepszą jakość w końcowym rozrachunku, zwłaszcza kiedy chodzi o montaż zdjęć.
Aplikacje, za pomocą których można stworzyć film ze zdjęć z poziomu telefonu to:
InShot – aplikacja do edycji filmów i zdjęć. Z jej poziomu można zrobić dobrej jakości gifa – wystarczy na oś czasu przeciągnąć zdjęcia i skrócić czas ich wyświetlania do 0,2 sekundy lub mniej (im krótszy czas tym płynniejszy gif – pod warunkiem, że zdjęć jest dużo).
VSCO – aplikacja do edycji zdjęć, która umożliwia jednakową edycję większej ilości zdjęć. W tej aplikacji, jeśli mamy wykupione członkostwo, można też edytować filmy, używając filtrów, z których korzystamy na codzień.
Lightroom – w wersji na telefon daje ciekawe możliwości edycji zdjęć, zwłaszcza jeśli posiłkujemy się presetami, którymi budujemy spójność na Instagramie.
GIF Maker – to prosta aplikacja, która łączy zdjęcia w krótki filmik. Po załadowaniu zdjęć można wybrać prędkość wyświetlania
To są aplikacje, których używaliśmy, ale wiemy, że jest ich dużo więcej i może są też takie, które mają bardziej rozbudowane możliwości. Warto pobrać kilka i przetestować, sprawdzić, który efekt się najbardziej podoba.
Jednak jeśli zależy Wam na nieco lepszej jakości to powinniście spróbować zająć się już montażem samego filmu ze zdjęć na komputerze.
Programy, za pomocą których można stworzyć film ze zdjęć z poziomu komputera to:
Movie Maker – jeśli korzystamy z Windowsa, to darmowy program, służący do podstawowej obróbki filmów. Łapcie krótki poradnik o tym, jak złączyć zdjęcia w jedną całość.
iMovie – to program do edycji filmów dla MacBooków. Bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze. Często z niego korzystamy przy gifach, bo w szybki sposób możemy uzyskać w nim pożądany efekt.
DaVinci Resolve – nieco bardziej zaawansowany program do edycji filmów. Proponujemy go pobrać i kombinować, bo ma naprawdę sporo do zaoferowania. Taki darmowy kombajn do montażu filmów.
Dla bardziej zaawansowanych polecamy Adobe Premiere, ale to już trzeba mieć podstawy pracy z tym programem. 🙂
Pamiętajcie, by pliku zapisanego jako GIF nie można publikować na Instagramie, dlatego warto pamiętać o tym, aby Wasz film był zapisany w rozszerzeniu mp4.
Kiedy mamy już gotowy film, nie pozostaje nic innego jak udostępnić go na Instagramie czy gdziekolwiek chcecie.
Na koniec
To nasz sposób na szybkie i przyjemnie stworzenie treści, które urozmaicą trochę twórczość i dodadzą odrobinę historii.
Jeśli nadal macie pytania czy wątpliwości to zachęcamy do pozostawienia komentarza – odpowiemy na wszystkie!
Naprawdę fajnie, że ruszyliście z Kreatywną Grupą! 🙂 Fajnie wychodzi Wam tłumaczenie i macie duuużo pomysłów!
Dzięki Karolina! Nawet nie wiesz ile taki feedback dla nas znaczy. Ostatnio znowu praca nas pochłonęła, ale wracamy już z kolejnym wpisem i wyzwaniem. Właściwie to po weekendzie.
Ciekawy artykuł. Szkoda ze nie zamieściliście efektu – przykładowego gifa 🙂
Z czego (z plików o jakich rozszerzeniach:jpg, pcx, pdf itp.) można zrobić taki gifowy film? Co „kupuje” np gifmaker?
Cześć, my często robimy z jpg, ale można też wywołać RAWY w Lightroomie i zrobić z nich gifa – kto jak woli. 🙂