Boomerang w lepszej jakości – poradnik step by step

Wiedzieliście, że Boomerang w postaci aplikacji pojawił się na Instagramie prawie 5 lat temu? Od tego czasu ta forma video nie straciła na popularności i wciąż jest używana przez wielu użytkowników aplikacji. Jednak głównie na Instagram Stories i możemy się tylko domyślać, że to pewnie dlatego, że jakość nie zadowala wymagających twórców Internetowych. Dlatego wpadliśmy na pomysł, aby powstał ten poradnik step by step, który pokaże Wam jak stworzyć boomerang w lepszej jakości.

Zacznijmy od tego czym jest boomerang, bo z pewnością nie jest to zdjęcie, zwykłe wideo, czy gif. To po prostu boomerang, czyli zapętlone, kilkusekundowe wideo w formacie .mp4, które jest automatycznie odtwarzane do przodu i do tyłu.

A teraz, zanim przejdziemy do poradnika to chcielibyśmy zaznaczyć, że przy tworzeniu tego wpisu zależało nam na tym, aby zrobienie boomeranga lepszej jakości nie było trudne, ale niestety będziecie potrzebowali do tego komputer i najprostszy program do edycji filmów, jak Movie Maker czy iMovie  – są to darmowe programy do edycji video, kilka słów o nich pisaliśmy przy okazji wpisu o tym, jak zrobić gif ze zdjęć. Sprawdziliśmy kilka aplikacji na telefon do video, żeby zweryfikować, czy jest tam opcja, której będziemy potrzebować, lecz niestety nie znaleźliśmy jej. Jeśli jednak komuś z Was się udało, to dajcie znać – zaktualizujemy nasz wpis.

Okej, skoro kilka zdań wstępu mamy już za sobą to możemy przejść do poradnika – zaczynamy!

1. Nagraj kilkusekundowy film

Jeśli posiadasz lustrzankę, bezlusterkowiec lub jakikolwiek inny aparat z matrycą większą niż w telefonie i z funkcją nagrywania filmów, to czas najwyższy uruchomić tryb wideo.  Ustaw funkcję nagrywania tak, by film był w jak najlepszej jakości – w przypadku lustrzanek i bezlusterkowców full HD to już standard, sprawdźcie czy macie możliwość zmianę ustawienia ilości klatek na sekundę. Jeżeli macie opcję wyboru 50 – to super, wtedy można już kombinować ze slow-motion. W telefonach tak samo, nawet w kilkuletnim Samsung S7 Edge, którego używamy na codzień do stories, ma opcję Full HD z 50 klatkami na sekundę. Jeśli postawicie na nagranie z telefonu to upewnijcie się, że działacie w możliwie najjaśniejszym miejscu, najlepiej ze światłem dziennym.

Ważne, aby ten kilkusekundowy film przedstawiał jakiś ruch: ubrań, włosów, przedmiotów czy światła. Im bardziej nieoczywisty ruch, tym kreatywniej. 

2. Edytuj film w programie

Zgraj wideo do programu, na którym planujecie pracować. Jeśli do tej pory nie mieliście styczności z żadnym, nie bójcie się spróbować. Movie Maker czy iMovie to naprawdę intuicyjne narzędzia, które dają wiele możliwości. My pokażemy Wam jak zrobić boomerang w tym drugim.

  1. Wgraj film do biblioteki, a następnie przenieś na oś czasu:

Zrzut ekranu 2020-01-06 o 16.18.38

2. Zmień prędkość filmu na wolniejszą – tutaj oczywiście kwestia tego, jaki efekt chcecie uzyskać. Polecamy zwolnić film o połowę (50%), by nadać lekkości. Nie jest to obowiązkowy krok, ale przez nas rekomendowany.

Zrzut ekranu 2020-01-06 o 16.24.33

3. Skopiuj fragment filmu i wklej obok materiału, nad którym pracujesz – można użyć skrótów klawiszowych, albo zrobić tak, jak poniżej:

Zrzut ekranu 2020-01-06 o 16.26.21

Ważne, by po przeklejeniu materiał wyglądał tak

Zrzut ekranu 2020-01-06 o 16.29.48

4. Odwróć kierunek drugiego filmu

Zrzut ekranu 2020-01-06 o 16.32.03

Odtwórz film i zobacz jak wyszło, sprawdź czy efekt jest zadowalający. Jeśli nie, to kombinuj dalej. Wydłuż kadry, przyśpiesz film, wykorzystaj inne ujęcia. Nie poddawaj się łatwo!

5. Zapisz film i prześlij na telefon – wybierz jakość – wysoka, kompresja – lepsza jakość

Zrzut ekranu 2020-01-06 o 16.36.58

Jeszcze dwie ważne kwestie, które mogą Was martwić:

MUZYKA – przed pracą nad filmem wyodrębnijcie dźwięk klipu i usuńcie.

ORIENTACJA – jeśli chciecie uzyskać lepszą jakość, zalecamy nagrywanie w pionie. Tak też pracujemy na filmie w iMovie do samego końca, to nic, że wideo jest jakby bokiem, za chwilę się tym zajmiemy. Niestety w takich podstawowych programach nie ma możliwości obrócenia obrazu tak, aby później nie było czarnych pasków po boku. A nie chcemy się teraz uczyć obsługi trudniejszych.

6.  Otwórz film w aplikacji InShot – jest to darmowa aplikacja do edycji filmów, która umożliwia ciekawe rozwiązania. Obróć wideo tak, aby było w orientacji pionowej.

81269162_965061973894094_3964892565311848448_n

W tej aplikacji możesz jeszcze:

  • dodać muzykę z wgranej, darmowej biblioteki
  • przyciąć film do maksymalnych, pionowych proporcji jakie dopuszcza Instagram, czyli 4:5 – Instagram zazwyczaj sam przycina, ale aplikacja umożliwia ładne wykadrowanie
  • dodać filtr, który zmieni kolorystykę filmu – część jest bezpłatna, ale aby mieć większy wybór trzeba dokupić filtry.

I tak gotowy film można publikować na Instagramie!

Razem z tym wpisem startuje nasze tygodniowe wyzwanie. Zachęcamy Was do wzięcia udziału i zrobienia swojego własnego boomeranga w lepszej jakości. Opublikujcie na swoim profilu na Instagramie boomerang, w którym korzystacie z naszych rad i wskazówek z tego wpisu, pokażcie Waszą boomerangową interpretację i dodajcie odrobinę kreatywności do Waszego feedu . Dodajcie hashtagi #KreatywnaGrupaFotograficzna oraz #WyzwanieKGF i oznaczcie nasz profil @life.catchers– najciekawsze prace udostępniamy na naszym IG Stories.

Powodzenia!

Leave a Reply