Jaki aparat fotograficzny wybrać na start?

Na przestrzeni ostatnich lat fotografia stała się niezwykle modna i coraz bardziej dostępna. Wielu profesjonalistom w tej branży się to nie podoba, a ja uważam, że to wspaniały trend, któremu przysłużył się szybki rozwój aparatów cyfrowych oraz… telefonów. Nie ma znaczenia czym się robi zdjęcia, ważny jest już sam fakt tego, że człowiek otwiera oczy na świat i próbuje go pokazać po swojemu. W tym poście dowiecie się jakie są rodzaje aparatów cyfrowych oraz który model wybrać na początek przygody z fotografią, uwzględniając budżet oraz cel. Postaramy się najbardziej jak potrafimy przybliżyć Wam temat dostępnych rozwiązań na rynku i mamy nadzieję, że Wam pomożemy.

rodzaje aparatów cyfrowych

Apart cyfrowy to taki, który zapisuje informacje (zdjęcia) w pamięci komputera (w karcie pamięci). Różnią się od analogowych przede wszystkim tym, że kiedyś zdjęcia zapisywane były na filmie. To tak w skrócie.

Obecnie na rynku można wyróżnić 3 główne rodzaje aparatów cyfrowych:

1. Aparaty kompaktowe

Jak sama nazwa wskazuje, to te małe aparaty zwane też kiedyś „małpkami”. Ich ideą miało być to, że są niewielkie i zmieszczą się w kieszeni czy torebce, dzięki czemu można zabrać je zawsze i wszędzie. Był to chyba jeden z najczęściej kupowanych prezentów na komunię jeszcze 5-10 lat temu, a wpływ na cenę miał głównie zoom optyczny. Wiadomo – im większy, tym aparat droższy. Aparaty te cechowała bardzo mała wielkość matrycy, a co za tym idzie – słaba jakość. Nawet jeśli pikseli było mnóstwo. Bez większej matrycy, nie miało to po prostu znaczenia. Długo były traktowane i odbierane jako typowo amatorskie, do czasu aż na rynku nie pojawiły się modele z większą matrycą i jaśniejszymi obiektywami. Pionierem w tej kategorii był model Sony RX100, dziś już można kupić jego szóstą odsłonę. Kompakt, który ma matrycę kilkukrotnie większą od standardowego aparatu kieszonkowego. Z jasnym obiektywem genialnej jakości, marki ZEISS. Kiedy pojawił się pierwszy model w 2012 roku, mało kto doceniał to maleństwo, bo dobra jakość kojarzyła się tylko z lustrzankami. Panowało przekonanie, że im większy aparat tym lepiej. No cóż, dziś już wiemy i widzimy, że jest inaczej.

2. Lustrzanki

Obecne lustrzanki to nic innego jak cyfrowe odpowiedniki tych analogowych, sprzed kilkudziesięciu lat. Zamiast zapisu zdjęć na filmie, robimy to na karcie pamięci. Największą zaletą lustrzanek jest to, że są duże, a więc pomieszczą dużą matrycę. A jak wiadomo, im większa matryca, tym lepsza jakość zdjęcia. Wyróżniamy lustrzanki amatorskie lub pół amatorskie / pół profesjonalne, które mają matrycę APS-C, czyli wielkości 25,1mm x 16,7 mm oraz lustrzanki Full – Frame, czyli tzw. „pełne klatki”. Wielkość matrycy w tych drugich to odpowiednik wielkości filmy w lustrzankach analogowych, czyli 36mm x 24 mm. Dzisiaj każdy chce mieć pełną klatkę, ale nie każdy wie po co ona jest i co właściwie nam daje. To temat na osobny wpis, ale najważniejsze, co warto zapamiętać z tej części, to fakt, że lustrzanki wyróżnia po prostu duża matryca. A matryca to serce aparatu. Według mnie, nieważne jaką firmę się wybierze. Sony, Canon czy Nikon. Wszystkie marki mają podobne specyfikacje modeli w danej półce cenowej, więc to jakie zdjęcie nimi wykonamy, zależy już tylko i wyłącznie od nas. Od fotografa.

3. Bezlusterkowce

Tutaj z kolei, jak sama nazwa wskazuje, bezlusterkowce to aparaty bez lustra. Tym głównie się różnią od lustrzanek. Lustro powstało na potrzeby fotografii analogowej, by móc odbijać obraz widziany później w wizjerze. W ogóle nie wpływa na jakość zdjęć, wręcz stanowi barierę na przykład w kwestii szybkości, ponieważ przy każdym zdjęciu musi się unieść, by światło dotarło do matrycy. To spowalnia lustrzanki, a szybkość migawki przydatna jest w wielu sytuacjach, chociażby w przypadku robienia zdjęć do gifówCzy jest potrzebne, by robić zdjęcia dobrej jakości? Nie. Czy lepiej kupić bezlusterkowca i mieć lepiej rozwinięte możliwości nagrywania filmów, a zdjęcia wciąż super jakości? Według nas tak. Ale wiele osób ma barierę przed zainwestowaniem w bezlusterkowce. Są mniejsze, lżejsze, wygodniejsze, bardziej ulepszone technologicznie i ergonomicznie, i głównie przez wielkość sprzętu tworzy się bariera w głowie. To o czym pisałam wcześniej – większy aparat kojarzy się z większym profesjonalizmem i lepszą jakością. A prawda jest taka, że bezlusterkowce mają matryce takie jak w lustrzankach, występują w wersjach: micro 4/3 (Olympus, Panasonic), APS-C oraz Full Frame.

Skoro już wiecie jakie są dostępne rodzaje aparatów cyfrowych na rynku, to przejdźmy teraz do krótkiego przeglądu najciekawszych modeli z każdego rodzaju. Kiedy pracowałam w sprzedaży w dużej sieci sklepów na dziale FOTO, to przed dobraniem odpowiedniego aparatu najważniejsze dla mnie było poznanie potrzeb klienta. Dlatego najważniejsze co stoi przed wyborem Twojego wymarzonego sprzętu, to również określenie swoich potrzeb i odpowiedzenie sobie na pytania:

Jakie zdjęcia chcę robić aparatem? Czy potrzebuję bardzo dużej rozdzielczości? Czy planuję nagrywać video? Na jakich parametrach mi najbardziej zależy? Czy będę zabierać aparat wszędzie ze sobą? Czy chcę zająć się fotografią na serio w przyszłości, czy to tylko hobby?

Kiedy już odpowiesz sobie na te pytania, to łatwiej będzie wybrać Ci model na początek. Przedstawiamy listę modeli, które według nas są dobrymi aparatami na chwilę obecną, to znaczy listopad 2020 rok. To nie znaczy, że za rok czy dwa lata ta lista będzie nieaktualna. Ale może się zdarzyć, że pojawi się nowy model w podobnej cenie, który będzie miał lepsze parametry.

Aparaty do 1000 zł

W tej kwocie kupisz dobry, ale używany aparat, z którym osiągniesz dużo lepszej jakości zdjęcia niż za pomocą smartfona. Nie ma nic złego w zakupie używanego sprzętu, ważne by zwrócić uwagę na jego stan, a w przypadku lustrzanek na przebieg, czyli ile aparat wykonał zdjęć. Ile razy lustro się podniosło, by zrobić zdjęcie? Im mniej, tym lepiej dla sprzętu.

Sony RX100

Kompaktowy aparat, który skrywa w sobie 1 calową matrycę (im większa matryca, tym lepsza jakość zdjęć, nie tylko ilość pikseli ma znaczenie). Do tego turbo jasny obiektyw. Z takim aparatem można robić super zdjęcia na wakacjach, nawet kiedy warunki oświetleniowe nie są najlepsze.

Więcej o specyfikacji SOny RX100 przeczytasz tutaj.

Canon 60D

To model lustrzanki Canona, który należy do średnio zaawansowanej półki. Ma większy korpus (ta część bez obiektywu), jest bardziej ergonomiczny, łatwiej się porusza po wszystkich przyciskach przy korzystaniu z trybów manulnych. Dość stary, ale ma już matrycę nowszej generacji i z jasnym obiektywem (przy niskim budżecie proponujemy Canon 50mm F1.8). Idealna dla osób, które chcą się na poważnie zająć fotografią portretową, fashion, zdjęciach w studio. Na początek w sam raz!

Więcej o specyfikacji Canon 60D przeczytasz tutaj.

Olympus E-PL7

To był w swoim czasie najchętniej wybierany bezlusterkowiec. Mały aparat o fajnym designie, który daje jakość jak lustrzanka. Idealna dla podróżników, którym nie chce się dźwigać ciężkiego sprzętu, a  chcą przywieźć ładne zdjęcia z podróży.

Więcej o specyfikacji Olympus E-PL7 przeczytasz tutaj.

APARATY OD 1000-3000 ZŁ

Tutaj już znajdziecie nowe egzemplarze, które miały swoją premierę kilka lat temu, ale nadal są dobrym sprzętem. Z każdej kategorii po jednym aparacie.

Canon G7X mark II

Kompaktowe maleństwo z większą matrycą. Zabierzesz je wszędzie ze sobą, a dzięki jasnemu obiektywowi, można zrobić świetne zdjęcia, zwłaszcza w gorszych warunkach oświetleniowych. Nie można w tym aparacie wymienić obiektywu, ale ten wbudowany jest na tyle uniwersalny, że poradzi sobie zarówno przy fotografii krajobrazowej jak i reportażach czy portretach.

Więcej o specyfikacji Canon G7X II przeczytasz tutaj.

Sony A6000

Kiedyś, jeden z topowych modeli bezlusterkowców, jeden z najwyższych. Dopóki nie pojawiły się jego pełnoklatkowe zamienniki, był to jeden z bardziej popularnych modeli. Swojego czasu mój ulubieniec, miałam okazję go testować przez kilka miesięcy i gdyby nie fakt, że spłacałam wtedy lustrzankę, to pewnie bym w niego zainwestowała. Możesz go kupić w zestawie ze standardowym, tzw. kitowym obiektywem,

Więcej o specyfikacji Sony A6000 przeczytasz tutaj.

NIKON D5600

Średnia półka lustrzanek Nikona. W sam raz na początek, do nauki. Poznasz dzięki niej wiele funkcji jakie skrywa ten rodzaj aparatów. Można go kupić w zestawie ze standardowym obiektywem.

Więcej o specyfikacji Nikon D5600 przeczytasz tutaj.

APARATY OD 3000-5000 ZŁ

W tej półce cenowej znajdziesz już naprawdę bardzo wysokiej jakości aparaty fotograficzne, z nimi możesz podejmować się płatnych zleceń, bo uzyskasz niebywałą jakość zdjęć. Startując z tej półki masz multum możliwości.

Fujifilm X100F

To zaawansowany aparat kompaktowy klasy premium. Kompakt za 3 tysiące, zapytasz? W tym małym korpusie masz matrycę wielkości tej, która znajduje się w lustrzankach. To znaczy, że jakość zdjęć będzie identyczna! Aparat jest szybki, idealny do zdjęć seryjnych, z których stworzysz klimatyczne gify. Daje piękne kolory, jest mały i można go zabrać wszędzie. Jakość lustrzanki w… dużo mniejszym sprzęcie. Nie wymienisz tutaj obiektywu, ale masz wbudowany genialny, jasny obiektyw – idealny do reportaży i podróży. Aparat dla wymagających. Jak już będziemy mieć bezlusterkowca, o którym marzymy, to skusimy się w końcu na ten model.

Więcej o specyfikacji FujiFilm X100F przeczytasz tutaj.

Olympus EM-10 MARK III

Bardzo designerskie modele bezlusterkowców. Wyglądają właściwie jak stare aparaty analogowe. Taki aparat w zupełności wystarczy do rozwijania swoich pasji fotograficznych. Idealny dla podróżników, przez mały rozmiar i możliwość wymiany obiektywów.

Więcej o specyfikacji Olympus E-M10 Mark III przeczytasz tutaj.

Canon 80D

Jeden z nowszych modeli Canona, to segment półprofesjonalny. Solidnie wykonany, ma funkcję WiFi, szybki jak na lustrzankę, występuje w zestawie ze standardowym obiektywem. Dobrze sobie poradzi również z video. To fajny przedsmak tego, co czeka w lustrzankach pełnoklatkowych.

Więcej o specyfikacji Canon 80D przeczytasz tutaj.

APARATY OD 5000-8000 ZŁ

W tym segmencie umieściliśmy pełne klatki, czyli takie, w których matryca jest dokładnie taka sama jak w aparatach analogowych kiedyś. Większa matryca to większa ilość pikseli na niej, czyli lepsza jakość. Tak w skrócie. To temat na osobny wpis, ale proponujemy modele, które sami byśmy wybrali w tym budżecie na ten moment.

NIKON Z5

Wysoka półka aparatów. Bezlusterkowiec pełnoklatkowy – według nas nie ma lepszego wyboru niż ta właśnie kategoria aparatów. Świetny do zdjęć, a jeszcze lepszy do video. Co tu dużo pisać. Przedstawiamy wersję ze standardowym obiektywem.

Więcej o specyfikacji Nikon Z5 przeczytasz tutaj.

Canon 6d mark II

Aparat, który mamy od ponad roku i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Jedyny powód, dla którego chcemy go wymienić to video – zależy nam na jeszcze lepszej jakości, dlatego postawimy na bezlusterkowca. Jeszcze do końca nie wiemy jakiego, bo mamy kilku na oku, ale te pełna klatka jest zdecydowania godna polecenia. Aparat kupisz bez obiektywu (samo body), ale możesz dokupić wspaniały obiektyw Canon 50mm f1.8 (nowy za 399 zł) i delikatnie przekroczyć budżet, ale jakość powali Cię z nóg. Polecamy!

Więcej o specyfikacji Canon 6D Mark II przeczytasz tutaj.

Na sam koniec jeszcze dodamy, że jeśli wahasz się nad konkretnymi modelami, to bardzo polecamy porównywarkę aparatów ze strony optyczne.pl
Mamy nadzieję, że wpis będzie pomocny, a jeśli macie jakieś pytania, to śmiało zadawajcie w komentarzach. Udanych zakupów i przygody z fotografią! 

 

Leave a Reply