5 aplikacji do efektu vintage na zdjęciach

Gdybyśmy mieli rok temu polecić najlepsze aplikacje do edycji zdjęć, to pewnie były by to Lightroom i standardowo VSCO. Wiedzieliśmy o innych, ale byliśmy zadowoleni z efektów, które mogliśmy uzyskać przy ich pomocy – standardowa przeróbka zdjęcia, to wszystko czego potrzebowaliśmy. Ale w którymś momencie stwierdziliśmy, że jest tak dużo możliwości, a my ich nie wykorzystujemy, że postanowiliśmy spróbować czegoś innego. Nadal uważamy, że do podstawowej obróbki zdjęć najlepsze są Lightroom i VSCO, dlatego w dzisiejszym wpisie podzielimy się z Wami naszymi ulubionymi aplikacjami do uzyskania efektu „vintage” na zdjęciach. Pokażemy na przykładzie różnych zdjęć, jak sprawić, by były klimatyczne.

Wszystkie aplikacje przetestowaliśmy nie tylko pod kątem tego jak wizualnie wpływają na zdjęcia, ale też sprawdziliśmy jak się przyjmują kiedy publikujemy je na Instagramie. Widzimy, że zdjęcia z domieszką filtru w stylu vintage podobają się naszym odbiorcom, to często zdjęcia z najlepszymi zasięgami, ale pamiętajcie, że to wcale nie oznacza, że teraz każda fotografia ma wyglądać tak samo. Grunt to znaleźć w tym swój własny styl i balans, by nie zrobiło się monotonnie. Chcieliśmy zaznaczyć też, że korzystamy z Androida i wszystkie aplikacje są właśnie na ten system, ale też trzy z nich są na iOS – pod opisem i zdjęciami znajdziecie linki do pobrania.

1. Afterlight

Afterlight to chyba pierwsza aplikacja, jakiej zaczęliśmy używać. Pobraliśmy ją z polecenia jednego wpisu na blogu i tak już z nami została. Aplikacja ta posiada kilkanaście opcji edycji, można dodać szum na zdjęciu, winietę, nałożyć filtr z efektem zabrudzenia czy uzyskać tzw. lightleaki – prześwietlenia na kliszy.
Jest na tyle intuicyjna, że każdy z pewnością z nią sobie poradzi, spójrzcie jak wygląda aplikacja po wgraniu zdjęcia i przejścia na ikonkę rolki filmowej – w bezpłatnej wersji do wyboru mamy opcje: Dusty oraz Light Leak:

Screenshot_20190708-193155_Afterlight

A poniżej zdjęcia przed i po nałożeniu wybranych filtrów z aplikacji:

afterlight

afterlight2

Pobierz Afterlight na Android
Pobierz Afterlight 2 na iOS

2. 1998 Cam

1998 Cam to aplikacja, w której jest kilka rodzajów filtrów, które dają efekt vintage. Każdy z tych rodzajów można ze sobą łączyć i samemu decydować o sile jego natężenia, co wpływa na uzyskanie jeszcze bardziej oryginalnego efektu. Ta aplikacja ma jeszcze jedną fajną zaletę – ciekawe filtry z efektem zdjęć czarno-białych, więc jeśli lubicie ten typ fotografii, to z pewnością się Wam spodoba. Po jej otwarciu i załadowaniu zdjęcia można przejść od razu do edycji, klikając w poszczególne elementy na dole, ale można także pójść trochę na skróty i liczyć na szczęście, korzystając z różdżki, która znajduje się nad zdjęciem.

Screenshot_20190708-200536_1998 Cam

Poniżej zdjęcia przed i po nałożeniu wybranych filtrów z aplikacji:

1998cam1

1998cam2

Pobierz 1998 Cam na Android
Pobierz 1998 Cam na iOS

3. RetroCam

Retro Cam to kolejna aplikacja, dająca efekty jak te wyżej wymienione, ale tutaj największą wartością dla nas są efekty zabrudzenia filmu. Są inne, ciekawe i na nich również można decydować o ich intensywności. Jest też coś, czego nie ma w większości tego typu aplikacjach – efekt Glitch, czyli takie zakłócenia w stylu zepsutych kaset VHS. Zobaczcie jak wygląda ten efekt na jednym zdjęciu i sam wygląd aplikacji poniżej:

Screenshot_20190708-205856_RetroCam

A teraz spójrzcie jak wyglądają zdjęcia po dodaniu dwóch różnych filtrów z zakładki Textures oraz zmianie ich intensywności:

retrocam1

retrocam2

Pobierz RetroCam na Android
***tej aplikacji nie ma na iOS***

4. Nebi – Film Photo

To chyba najładniejsza jeśli chodzi o design aplikacja. Nebi – Film Photo nie ma zbyt dużo filtrów, ale czasami im mniej tym lepiej. Wersja darmowa daje naprawdę ciekawe możliwości, a zwłaszcza efekt bokeh, który można nałożyć na zdjęcia. Jest też opcja wykupienia kolekcji filtrów, zobaczcie jak to wygląda:

Screenshot_20190708-212919_Nebi - Film Photo

To teraz prezentacja darmowych efektów na dwóch zdjęciach:

nebi1

nebi2

Pobierz aplikację Nebi – Film Photo na Android
***tej aplikacji nie ma na iOS***

5. InstaLab

InstaLab ta aplikacja, która umożliwia stworzenie efektu zdjęcia z polaroida – nie tylko można dobrać rodzaj ramki, ale też wybrać jej teksturę. Całość daje naprawdę ciekawy efekt i zdjęcie może świetnie wpasowywać się w feed na Instagramie, ale być też dobrą alternatywą dla IG Stories. Zerknijcie jak wygląda „wnętrze” aplikacji:

Screenshot_20190709-184617_InstaLab

A tak prezentują się zdjęcia po użyciu tej aplikacji:

instalab1instalab2

Pobierz InstaLab na Android
Pobierz InstaLab na iOS

I to by było na tyle jeśli chodzi o nasze top aplikacje do uzyskania efektu vintage. Korzystamy z nich na co dzień i możemy polecić z czystym sercem. Zachęcamy Was do przetestowania każdej z nich, bo można w ten sposób nadać nowe, inne życie zdjęciom. Oczywiście, to nie znaczy, żeby każde zdjęcie teraz było w klimacie vintage – sami przetestujcie co Wam i Waszym odbiorcom się bardziej podoba. Możecie to sprawdzić poprzez wrzucenie zdjęć w galerii i po prostu – zapytanie, lub w formie ankiety na Insta Stories. My już zdążyliśmy się dowiedzieć, że lubicie takie nowości i co jakiś czas dzielimy się właśnie takimi zdjęciami. 🙂

Przy okazji, już tradycyjnie zachęcamy do wzięcia udziału w naszym wyzwaniu – opublikujcie na swoim profilu na Instagramie zdjęcie, w którym korzystacie z naszych rad i wskazówek z tego wpisu, w którym korzystacie z aplikacji i nadajecie Waszym zdjęciom efekt vintage. Dodajcie hashtag #KreatywnaGrupaFotograficzna i oznaczcie nasz profil @life.catchers– najciekawsze prace udostępniamy na naszym IG Stories.

Powodzenia! 🙂

 

 

 

 

One Comment

Leave a Reply