Jak zrobić film slow – motion?

Z pewnością zdążyliście się przekonać o tym, że krótkie formaty video potrafią ciekawie urozmaicić naszą twórczość, nie tylko na Instagramie. A mogliście się o tym dowiedzieć z wpisu o tym jak stworzyć kreatywny gif ze zdjęć. Dzisiaj chcemy Wam pokazać jak zrobić film slow-motion. Nie ważne czy macie w domu lustrzankę, bezlusterkowca czy smartphone’a – prawie każde z tych urządzeń umożliwia nagranie dobrej jakości filmu slow-mo.

Co to jest slow-motion?

Slow-motion (w skrócie slow-mo), to funkcja, która umożliwia nagranie filmów w zwolnionym tempie. Ta technika daje możliwość uzyskania niezwykle ciekawego efektu na filmie oraz daje zupełnie nowe spojrzenie na kadry, które nas otaczają. Efekt slow-mo można uzyskać w aparacie, który umożliwia filmowanie z prędkością co najmniej 50-60 klatek na sekundę (fps – frames per second). Nie potrzeba drogiego sprzętu, aby uzyskać ujęcia w zwolnionym tempie. Dzisiaj, niemalże każdy telefon ma taką funkcję, więc dlaczego by z niej nie skorzystać? 🙂

Zanim zaczniesz nagrywać

Zmień ustawienia filmowania w swoim aparacie na największą możliwą ilość klatek na sekundę. My korzystamy z Canona 6d mark II, dlatego w MENU wybieramy FHD 50.00P (50 klatek na sekundę) przy jakości Full HD (1920×1080 px). Takie ustawienia znajdziecie w każdej lustrzance lub bezlusterkowcu, które mają możliwość nagrywania filmów – sprawdźcie w specyfikacji jaka jest maksymalna ilość klatek na sekundę w Waszym sprzęcie – łapcie link do strony, na której szybko sprawdzicie test Waszego sprzętu.

Jeśli jednak korzystacie z telefonu, to wtedy również należy wejść w ustawienia trybu filmowania. W Samsung S7 edge, który pojawił się w sprzedaży ponad 3 lata temu, i którego używamy na codzień, jest możliwość ustawienia 60 klatek na sekundę w trybie Full HD. 

64403037_626637314485862_21571756712001536_n

Pomysł na film

W tego typu nagraniach najbardziej istotny jest sam ruch (motion), dlatego ważne, aby podejść do tematu kreatywnie i zastanowić się co chcemy pokazać w efekcie końcowym. Pomysłów jest mnóstwo, ale dobrze jest dobrać taki, który będzie spójny z Tobą i z tym co prezentujesz na codzień. Nam udało się zrobić kilka krótkich formatów na Instagram, które publikujemy w mini galerii, jako drugą treść – pierwsze ustawiamy zdjęcie – zauważyliśmy, że wpływa to pozytywnie na zasięg.

Łapcie kilka naszych realizacji, może kogoś zainspirują? 🙂

To tylko kilka przykładów, które my zrealizowaliśmy, ale tutaj ponownie damy złotą radę – szukajcie inspiracji w tym co Was otacza i pomyślcie o tym jak to finalnie może wyglądać. Jeżeli chcecie uzyskać najbardziej zadowalający Was efekt, to ćwiczcie! Nie bójcie się, powtarzajcie kadry i ujęcia do momentu, aż nie będziecie zadowoleni.

Pamiętajcie, że przy tego typu filmach warto postawić aparat na statywie lub czymś co może za ten statyw posłużyć. Nie jest to konieczne, ale jeśli chcecie by ruszało się sporo na zdjęciu, to jest to ciekawe rozwiązanie. To w ten sposób, można zbliżyć się do efektu cinemagraphu.

Zwolnienie filmu w programie lub aplikacji

Dobra, mamy już kilka nagrań i co teraz? Wystarczy je zwolnić w programie do edycji filmów na komputerze lub z aplikacji i zrobić to z poziomu telefonu. My przedstawimy dziś dwa łatwe sposoby na to jak zwolnić nagranie.

 1. Przy użyciu programu iMovie – bardzo proste i intuicyjne narzędzie do podstawowej edycji filmów. Po kolei:- zimportuj film do biblioteki multimediów
  Zrzut ekranu 2019-06-15 o 21.45.14– przenieś film na oś czasu i wytnij ujęcie tak, by wybrać te, które Cię najbardziej intereseuje (które chcesz zwolnić)
  Zrzut ekranu 2019-06-15 o 21.48.27

  – najedź na czasomierz w pasku zadań, nad podlgądem filmu i wybierz szybkość 'wolno’ – można samemu wybrać jaki procent spowolnienia chcemy mieć na naszym filmie. Ważne, żeby nie wyszło nienaturalnie.
  Zrzut ekranu 2019-06-15 o 21.49.31

  – najedź na PLIK –> Udostępnij –> Plik i zapisz film w formacie mp4
  Zrzut ekranu 2019-06-15 o 21.51.23

To nic, że film jest odwrócony – można go później odwrócić za pomocą aplikacji w telefonie (po przesłaniu filmu na smartphone). W ten sposób najmniej stracimy na jakości, a w tym programie to chyba najszybsze rozwiązanie.

2. Przy użyciu aplikacji w telefonie (np. InShot)

Po zaimportowaniu filmu do aplikacji należy wybrać tryb PRĘDKOŚĆ
64327339_346369425980630_1110861542712147968_n

Następnie wybieramy takie tempo jakie nas interesuje, jaki efekt chcemy uzyskać, pamiętając o tym, by nie przesadzić.
64227756_2429384640670858_2372496628155154432_n

Z poziomu tej aplikacji można wybrać jeszcze muzykę, która ma być w tle, łączyć różne kadry, obrócić film, zmienić kolor, nałożyć filtry. Wszystko to można zrobić z poziomu aplikacji InShot.

Taki film można śmiało udostępniać na swoim profilu i do tego Was mocno zachęcamy, bo razem z tym wpisem rusza kolejne wyzwanie tygodniowe. Tym razem wychodzimy nieco poza obszar fotografii i próbujemy filmowania. Nagrajcie swoje ciekawe momenty, te którymi chcecie się podzielić w trybie slow-motion i opublikujcie na naszej grupie na Facebooku oraz na swoim profilu na Instagramie, dodając hashtag #KreatywnaGrupaFotograficzna. Jeśli nas oznaczycie na filmach, to również będzie nam baaardzo miło.

Powodzenia! 😉

 

2 Comments

Leave a Reply