Jeśli w jakimś stopniu interesujecie się fotografią, to z pewnością słyszeliście o narzędziu, jakim jest Lightroom. Jedni używają go do profesjonalnej edycji, inni do podrasowania codziennych kadrów, ale jedno jest pewne – Lightroom to narzędzie dla każdego! Ono nie wyklucza.
Zacznijmy od tego…
Czym właściwie jest Lightroom?
Lightroom to program stworzony przez firmę Adobe, który jest świetnym narzędziem do przerabiania zdjęć. Możliwość edycji wszystkich parametrów zdjęcia sprawia, że jest on znany i używany przez fotografów na całym świecie. Lightroom dostępny jest zarówno na komputer jak i w wersji mobilnej na telefon. I chociaż w wielu względach jest podobny do Photoshopa, to wyróżnia go prostszy interfejs, co sprawia, że tak wiele osób na całym świecie się do niego przekonało. W naszej opinii nie ma lepszego i bardziej intuicyjnego narzędzia dla fotografów – zarówno profesjonalistów jak i amatorów, a praca z nim sprawia, że zdjęcia mogą nabrać zupełnie nowego wymiaru, często w zaledwie kilka sekund. Często, bo jeśli pracuje się na gotowych presetach do Lightrooma, to tyle może trwać obróbka. Jednak sama nauka tego narzędzia trwa dłużej, dlatego mamy nadzieję, że w tym wpisie znajdziecie kilka wskazówek i odpowiedzi na to, dlaczego uważamy, że warto korzystać z tego programu.
Istnieją trzy rodzaje aplikacji Lightroom:
1. Lightroom Classic
To wersja na komputer, która służy do przerabiania plików w formacie RAW. Robienie zdjęć w takim rozszerzeniu, pozwala na zachowanie najwyższej wierności obrazu odwzorowanej przez aparat. RAW daje największe możliwości w przeróbce zdjęć. Lightroom Classic dostępny jest tylko na komputer i nie występuje w wersji darmowej, a jedyna obecna możliwość zakupu aplikacji to subskrypcja przez Adobe Cloud. Miesięczny koszt pakietu FOTOGRAFIA kosztuje 12,29 €. Możecie kupić go tutaj.
2. Lightroom
To kolejna wersja aplikacji na komputer (poprzednia nazwa: Lightroom CC), która jest odpowiedzialna za edycję standardowych plików, takich jak na przykład .jpg. Ten program jest już bardziej zakorzeniony w chmurze, a zdjęcia można przechowywać zdalnie, tak żeby w każdym miejscu na świecie mieć do nich dostęp.
3. Lightroom Mobile
To z kolei bliźniacza, mobilna wersja Lightrooma. Aplikacja ta występuje w wersji płatnej i bezpłatnej. Pierwsza z wersji umożliwia zdalne połączenie z wersją komputerową, co niebywale ułatwia pracę. Jednak bezpłatny Lightroom Mobile jest w pełni funkcjonalny i umożliwia zaawansowaną edycję zdjęć oraz pracę na presetach, czyli gotowych ustawieniach do obróbki.
My pracujemy na Lightroomie Classic, dzięki czemu mamy rozszerzoną wersję aplikacji na telefon, na którym również często edytujemy zdjęcia. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy czasu i chcemy na szybko ogarnąć obróbkę, żeby na przykład opublikować zdjęcia na Instagram Stories. Najważniejsze jest to, że dostępna jest wersja darmowa na telefon, a to sprawia, że nauka edycji zdjęć jest na wyciągnięcie ręki.
Co to są presety do lightrooma?
Preset to zapisany ciąg ustawień, który pozwala na uzyskanie konkretnego efektu na zdjęciu za pomocą jednego kliknięcia. Ten zestaw ustawień (kolorów, kontrastu, światła, cieni i wiele więcej) pozwala na edycję zdjęcia za pomocą jednego kliknięcia. Dobrze przygotowany preset pasuje niemalże do każdego zdjęcia oraz nie sprawia, że staje się ono przekoloryzowane. Zupełnie jak na przykładzie poniżej, w którym zdjęcie po prawej jest po użyciu jednego z presetów.
Mając zainstalowane presety w aplikacji lub programie, możemy zedytować nasze zdjęcie dosłownie za pomocą jednego kliknięcia. Sami pracujemy na tej formie edycji już kilka lat i nie ma dla nas wygodniejszej i szybszej formy do obróbki zdjęć. A dobrze dopracowany preset potrafi nadać zdjęciu drugie życie. Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z Lightroomem, to sami przekonacie się jak wciągający jest ten program i ile dobrego wnosi do fotografii.
Jeśli do tej pory nie mieliście okazji korzystać z presetów, to na początek możecie spróbować z naszymi darmowymi, które dostępne są na bezpłatną wersję mobilną Lightrooma. A jeżeli coś już wiecie, lub po prostu chcecie podszkolić się w tej kwestii to zachęcamy do zakupów w naszym sklepie internetowym, w którym znajdziecie kilka kolekcji, każda z nich o innej stylistyce i kolorystyce.
Dlaczego warto korzystać z presetów do Lightrooma?
1. Szybka edycja
Presety pozwalają odmienić zdjęcie w sekundę. To naprawdę szybkie i sprawdzone rozwiązanie. Nawet jeśli jakiś parametr chcemy sami dopracować, to zajmuje to dużo krócej niż edycja zdjęcia od początku. A skoro już o tym mowa, to…
2. Nauka programu
Z presetami można nauczyć się obsługi Lightrooma. Tak było z nami, bo od razu widzieliśmy, który parametr i suwak za co odpowiadają. Dla nas nauka edycji w Lightroomie to największa zaleta gotowych presetów i podkreślamy to na każdym kroku komunikacji naszej kolekcji.
3. Spójność
Często presety pomagają uzyskać spójny styl obróbki zdjęć. To się sprawdza zwłaszcza wtedy, kiedy edytujemy fotografie z konkretnej sesji i chcemy, aby wszystkie zdjęcia miały ten sam klimat, były spójne. Ale też kilka presetów może się wzajemnie uzupełniać, tak aby własne portfolio było spójne. My edytujemy nasze zdjęcia różnymi presetami z autorskich kolekcji, wciąż zachowując spójność na profilu na Instagramie.
4. Własny styl
Ale my to my. Z presetami chodzi też o to, by samemu wyrobić swój własny styl obróbki zdjęć, a w rezultacie swoje presety, które będą towarzyszami w edycji zdjęć. Bo po nauce programu, w końcu sami zobaczycie, że zadzieje się to naturalnie.
I to by było na tyle w temacie Lightrooma i presetów. Mamy nadzieję, że wpis okazał się przydatny i znaleźliście w nim to, czego szukaliście. A my postaramy się częściej poruszać kwestię edycji zdjęć na naszym blogu.
Jeśli macie jakiekolwiek pytania, to śmiało zadawajcie je w komentarzach lub po prostu napiszcie do nas na Instagramie.