Fotografia w słońcu – gra świateł i cieni

Długo zastanawialiśmy się jaki tytuł nadać temu wpisowi, abyście od razu wiedzieli czego możecie się w nim dowiedzieć. Ostatecznie padło na kluczowe hasło, czyli – fotografia w słońcu. Bo dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o tym w jaki sposób wykorzystać naturalne światło w fotografii. Nie tylko w porze złotej godziny, ale też wtedy, kiedy przez większą część dnia, słońce daje bardzo ostre światło. Dziś przekonamy Was, że warto podejść do fotografii w nieco inny sposób i pozwolić na odrobinę zabawy, w której istotna będzie gra świateł i cieni. No, przynajmniej spróbujemy Was przekonać.

Wpis będzie krótki, ale mamy ogromną nadzieję, że inspirujący. Przedstawimy Wam sposoby wykorzystania ostrego słońca wewnątrz oraz na zewnątrz. Zaczniemy od tego co jest nam bliższe, czyli zabawa słońcem w plenerze.

Fotografia w słońcu w plenerze

Kiedy bezchmurne niebo i słońce to codzienność, nie możemy oprzeć się wykorzystaniu takich okoliczności przyrody i wychodzimy na zdjęcia w plener. Jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na fotografowanie w złotej godzinie, czyli najpiękniejszej porze dnia, dlatego stawiamy na odrobinę kreatywności.

Gdzie zrobić najciekawsze kadry i jak szukać tych idealnych miejsc?

Czasami nie trzeba szukać daleko. My zazwyczaj uważnie przyglądamy się temu co nas otacza i staramy się znaleźć miejsce, w którym światło i cień ze sobą współgrają, tworząc ciekawą kompozycję.

W cieniu natury

Spójrzcie jakie cuda daje nam natura. Nie trzeba specjalnie szukać takich miejsc, one są niemalże wszędzie, wystarczy wyjść z domu. Słońce potrafi tak pięknie przenikać przez liście drzew, że czasami wystarczy po prostu motywacja – trzeba chcieć zrobić ciekawe zdjęcia i otworzyć się na nowe.

Zrzut ekranu 2019-06-02 o 23.14.04Zrzut ekranu 2019-06-02 o 23.14.15
Zrzut ekranu 2019-06-02 o 23.13.37
Zrzut ekranu 2019-06-02 o 23.12.59

Zrób cień samodzielnie

Na przykład przedmiotami czy też roślinnością, które w połączeniu z promieniami słońca stworzą wspaniałą grę. Zobaczcie na przykłady poniżej, są to głównie zdjęcia, które zrobiłam przy sesjach portretowych lub edytorialach.

Zrzut ekranu 2019-06-03 o 17.48.45
Zdjęcie zrobione o zachodzie słońca, w złotej godzinie, trzymałam liść palmy, by zrobił się taki delikatny cień na twarzy modelki. Na zdjęciu: Kaja Lembicz
Zrzut ekranu 2019-06-03 o 17.47.31
Tutaj kolejny przykład z liściem palmy – trzymałam tak, by zrobił cień na plecach modelki. Takie zdjęcie marzy mi się, więc Filip będzie miał niezłe wyzwanie, by zrobić podobne. Na zdjęciu: Alicja Banaszak
Zrzut ekranu 2019-06-03 o 17.47.43
Na tym zdjęciu z kolei było za ostre słońce, więc posłużyliśmy się szydełkowaną narzutką, która zrobiła na twarzy takie ciekawe rzeczy. Na zdjęciu: Weronika Geremek
Zrzut ekranu 2019-06-03 o 17.59.50.png
Można też pójść o krok dalej i posłużyć się na przykład durszlakiem, wtedy efekt wychodzi taki. Na zdjęciu: Alicja Banaszak

Te portrety robiłam samodzielnie, na sesji nie było nikogo oprócz mnie i modelki.
Dlatego od razu PRO TIP – jeśli chcecie zrobić podobne zdjęcia, to weźcie na sesję kogoś, kto Wam pomoże z trzymaniem tych przedmiotów. Naprawdę to będzie przydatna pomoc!

Znajdź urokliwe miejsce

Czasami wystarczy spacer w lesie, ale może być też to pomieszczenie, w którym przez szczeliny desek wpada klimatyczne światło.

Zrzut ekranu 2019-06-03 o 17.47.17
To zdjęcie było robione w lesie, około godziny 13:00 – było za wcześnie, by fotografować w ostrym słońcu. Sesja dla Le Baiser Lingerie. Na zdjęciu: Maja Kubiaczyk
Zrzut ekranu 2019-06-03 o 17.48.11
Tutaj z kolei trafiłyśmy na bardzo klimatyczną szopkę. Na zdjęciu: Kaja Lembicz

Gra świateł i cieni w pomieszczeniu

To z kolei świetne rozwiązanie kiedy nie możesz lub nie chce się Tobie wyjść z domu, a na zewnątrz jest piękna pogoda. Wtedy możesz bawić się światłem, które wpada do Twojego domu – do kuchni, sypialni, salonu. U nas trwa to przez około godzinę w ciągu dnia, więc rzadko korzystamy z tego rozwiązania, ale dla nas efekt jest genialny.

Zrzut ekranu 2019-06-02 o 23.13.11

Zrzut ekranu 2019-06-02 o 23.13.24
Na tych zdjęciach słońce padało na pościel w sypialni. Żeby uniknąć ostrego światła, powiesiliśmy na oknie narzutkę z dziurkami, która zrobiła takie subtelne cienie.
Zrzut ekranu 2019-06-02 o 23.13.50
Tutaj podobnie zrobiliśmy, ale wpuściliśmy do fotografii nieco więcej cienii na krawędziach.
Zrzut ekranu 2019-06-03 o 17.48.24
Te zdjęcia również były robione w godzinach południowych, kiedy słońce ostro świeci. Posłużyłyśmy się firanką, która dała piękne cienie na twarzy i dekolcie. Zdjęcia dla Le Baiser Lingerie, na zdjęciu: Kaja Lembicz

Zrzut ekranu 2019-06-03 o 17.48.34

To pierwszy taki wpis, w którym przeplatamy naszą wiedzę dotyczącą fotografii podróżniczo – lifestylowej z tą, odnośnie fotografii portretowej i fashion. Robimy to, żeby pokazać Wam jak ciekawie można bawić się światłem w każdych warunkach, w każdego rodzaju fotografii. Korzystajcie z możliwości, jakie daje nam natura, zwłaszcza teraz – kiedy wkraczamy w okres lata, kiedy dni są dłuższe i można zrobić zdjęcia po pracy.

Dajcie znać jak Wam się podoba wpis i zachęcamy do wzięcia udziału w naszym wyzwaniu – opublikujcie na swoim profilu na Instagramie zdjęcie, w którym korzystacie z naszych rad i wskazówek z tego wpisu, w którym bawicie się światłem i cieniami. Dodajcie hashtag #KreatywnaGrupaFotograficzna i oznaczcie nasz profil @life.catchers – najciekawsze prace udostępniamy na naszym IG Stories.

Powodzenia!

One Comment

Leave a Reply