17 miejsc na zdjęcia w Poznaniu – gdzie być i o której godzinie?

Kilka lat mieszkania i fotografowania w Poznaniu nauczyło nas, że w niemalże każdym miejscu da się zrobić dobre zdjęcie. Zależy ono oczywiście od konkretnego kadru, ale w wielu przypadkach ograniczenia są w naszej głowie. Jednak mamy swoje ulubione miejsca w Poznaniu, w które często wybieramy się na zdjęcia. Nie mówimy, że są najlepsze i jedyne w swoim rodzaju, bo wszędzie zdjęć nie robiliśmy, ale tam na się po prostu dobrze pracuje fotograficznie. W tym wpisie zdradzimy gdzie udać się na zdjęcia w Poznaniu i o jakiej porze najlepiej tam być, by światło zagrało i ludzi było jak najmniej. ZACZYNAMY!

Tylko jeszcze dodamy, że kolejność jest totalnie przypadkowa, więc się nią w ogóle nie sugerujcie. Dobra, to teraz już naprawdę zaczynamy!

1. Szkoła przy ul. prądzyńskiego

Znajduje się najbliżej miejsca, w którym obecnie mieszkamy, czyli na Wildzie w Poznaniu. To najpiękniejsza szkoła jaką kiedykolwiek widziałam (z zewnątrz, w środku nie byliśmy i podejrzewam, że mogłoby to nam zepsuć ogólne wrażenie tego miejsca). Budynek szkoły może stanowić świetne tło do zdjęć, ale też ceglane ściany w kolorach przygaszonego różu robią swój klimat. Najlepiej fotografować tutaj w godzinach popołudniowych – zacząć dwie godziny przed zachodem słońca, albo nawet trochę wcześniej. My zrobiliśmy takie kadry:

2. Plac Wolności

I tutaj mamy dwie opcje, bo na samym Placu Wolności niekoniecznie powstanie ciekawa sesja, chyba że zależy Wam na świątecznym klimacie i Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wtedy odwiedźcie go najlepiej w tygodniu, na dwie lub trzy godziny przed zachodem słońca. Wtedy jest najmniej ludzi i światło fajne to świątecznych ujęć. Im bliżej zachodu, tym ładniej wyjdą kadry z lampkami, które stworzą efekt bokeh w tle.

Druga opcja to ta, która znajduje się bliżej budynku ze sklepem EMPIK. Czyli na schodach. Tam jest również świetne światło w godzinach popołudniowych, kiedy słońce odbija się od ogromnych okien z kamienicy z naprzeciwka. Bardzo lubimy to miejsce, można tutaj we względnym spokoju zrobić zdjęcia. Względnym, bo jednak to centrum i trochę ludzi jest wokół.

3. stary browar

Czyli nasze ulubione centrum handlowe w mieście. Właściwie to jedyne jakie lubimy i do którego najczęściej zaglądamy. W samym Starym Browarze, żeby fotografować, trzeba mieć pozwolenie, ale… totalnie warto odezwać się i je sobie zorganizować, ponieważ jak już wejdziecie do Starego Browaru, to przepadniecie. Polecamy Szachownicę (pasaż 0) i dziedziniec. Nam udało się zrobić tam takie zdjęcia:

4. Głuszyna – pole rzepaku i inne

Głuszyna to część miasta Poznania, chociaż nam się wydaje, jakbyśmy byli w innej miejscowości, kiedy pojawiamy się w tym regionie. To takie miejsce, w którym czas płynie jakby wolniej, bo jesteśmy wciąż w mieście, ale wokół mnóstwo natury. My tam najczęściej przyjeżdżamy, kiedy chcemy zrobić kadry blisko natury – w polu rzepaku czy na alei dębowej. To świetne miejsce dla tych, którzy chcą znaleźć trochę wiejskiego klimatu na zdjęciach, mimo tego, że mieszkają w mieście.

5. Centrum Kultury ZAMEK

Czyli Zamek Cesarski w Poznaniu, który skrywa dwa oblicza. Oba zdążyliśmy fotograficznie odkryć i oba… tak samo polecamy. Pierwsza część to ta od strony ul. Św. Marcina i przed zachodem słońca pada tam bardzo przyjemne światło. Idealny do takich minimalistycznych zdjęć w stylu paryskim.

Druga część to ta od strony ogrodu i tutaj jest już inny klimat, dla nas ciekawszy. Można stworzyć bardziej urozmaicone kadry i światło będzie dobre zarówno przy wschodzie, jak i przy zachodzie słońca. Polecamy podejść też bliżej ul. Fredry – tam znajdują się po jednej stronie ściany obrośnięte bluszczem, które wspaniale prezentują się o wschodzie i zachodzie słońca. Dają taki trochę bajkowy klimat, to idealne miejsce na typowo jesienne zdjęcia.

6. Petit Paris

Czyli nasz mały Paryż na poznańskim Sołaczu. Wnętrze kawiarni już fajnie prezentuje się na zdjęciach, ale my bardzo lubimy część ogródkową i krzesła w iście paryskim klimacie. Najlepiej przyjść z samego rana, światło wtedy idealnie pada na ogródek i jest stosunkowo mało ludzi. Właścicielka restauracji – Daria – jest przemiłą kobietą, która z pewnością bardziej pomoże niż przeszkodzi w zorganizowaniu sesji. My zrobiliśmy tam zdjęcie wczesną wiosną, kiedy jeszcze było bardziej zimno niż ciepło i wyszło tak:

7. park sołacki

Bo z Petit Paris do Parku Sołackiego jest dosłownie kilka minut spacerem, a Park ten to jeden z najpiękniejszych w Poznaniu. Drzewa i ziemię obrasta bluszcz – całość prezentuje się obłędnie, ale uważajcie na te bluszczowe rewiry, bo podobno grasują tam… szczury! My polecamy Park w okolicy wczesnej jesieni. Zrobiliśmy tam fajny materiał wideo i trochę zdjęć, ale każdy zakamarek skrywa coś magicznego, więc od Was zależy, co Wam się spodoba.

8. Stary Rynek

Niby oczywista oczywistość, ale przychodzimy tutaj po to, żeby opowiedzieć, w którym miejscu i o której godzinie najlepiej fotografować. Jeśli będziecie na Starym Rynku w Poznaniu po południu, to stańcie na przeciwko kolorowych kamienic. Pięknie odbija się w nich światło z okien, które znajdują się w kamienicach po drugiej stronie.

Kolejne miejsce to zachód słońca przy skrzyżowaniu ul. Wielkiej i ul. Żydowskiej. To tutaj najpiękniej pada światło przy złotej godzinie, ale planując zdjęcia z widokiem na ratusz, upewnijcie się, że nie robicie ich w sezonie letnim. Wtedy w kadr wchodzą parasole, ogródki i mnóstwo ludzi. Najlepiej zrobić je w okolicach marca i kwietnia, kiedy już jest w miarę ciepło, ale wciąż nie ma rozstawionych ogródków.

Bardziej od Starego Rynku lubimy uliczki przylegające. Poznań nie jest duży, więc warto się w nich zgubić i znaleźć swoje ulubione kadry. Na przykład przy ul. Świętosławskiej, z widokiem na Farę.

9. Dziedziniec Szkoły Baletowej

To miejsce jest też blisko centrum i my chociaż je znamy, jakoś nie mieliśmy okazji dotrzeć tam na zdjęcia, ponieważ jak dotąd nie mieliśmy pomysłu, który by się tam obronił. Ale na pewno jeszcze przed nami. Za to piękną sesję zrobiła tam Julia @livebetterpl – to już trzy lata minęły:

10. Palmiarnia

Dla Poznaniaków być może już oklepana, ale ona również skrywa dwa oblicza. Jeśli chcecie zrobić zdjęcia wewnątrz, to polecamy przyjść w słoneczny dzień, może być nawet w samo południe. Słońce wtedy odważnie przedziera się do środka i daje bardzo tropikalny klimat. Można kombinować z cieniami od palmy czy zrobić totalnie odjechane zdjęcia w części z kaktusami. Jeśli planujecie większą sesję, to należy to zgłosić i uiścić opłatę (około 100 zł).

Na zewnątrz Palmiarnii też jest świetne miejsce do zdjęć i warto tam być 2-3 godziny przed zachodem słońca i pospacerować po Parku Wilsona.

11. Młyńska 12

Najbardziej znana kamienica w Poznaniu, w której znajdują się świetne restauracje oraz biura. Młyńska 12 to zalążek idealnych miejsc do świetnych kadrów. Zdjęcia można robić przed samą kamienicą i uzyskać świetny klimat. Można też zrobić sesję w kawiarni Cafe Młyńska (polecamy miejsce przy dużym lustrze), którą warto odwiedzić z samego rana, jeśli planujecie zdjęcia i chcecie je zrobić nie wstydząc się gości. No i w tej kamienicy znajdują się najpiękniejsze i najbardziej fotogeniczne schody!

Prawa do poniższego zdjęcia należą się Młyńska 12.

12. Restauracja Bazar 1838

Pałacowe wnętrza tej restauracji są genialnym tłem do zdjęć w takim właśnie klimacie. Warto jednak skontaktować się z restauracją w celu ustalenie warunków skorzystania z tego miejsca. Nas zachwyciła sesja, którą zrobiła Maja z bloga @redbow_by_majakubaczyk

13. Park Jana Pawła II

Umieściliśmy go tutaj, bo jest to najbliższy park w okolicy, w której obecnie mieszkamy i wydaje nam się, że wykorzystaliśmy jego potencjał maksymalnie! Najpierw wiosną kwitną forsycje, całe piękne krzaki z miejscami, w które można wejść i pozować o zdjęć. Później, na przełomie kwietnia i maja kwitną różowe drzewa, tuż przy placu zabaw. Wtedy jest bardzo magicznie! Ale im bliżej ul. Droga Dębińska, tym bliżej małego stawu, który otoczony jest wielkimi suchymi trawami, w których również można zrobić dobre zdjęcia. Tuż obok nich rosną wielkie wierzby. Całość świetnie pasuje do zdjęć. Można tutaj przyjść na cały dzień i wykorzystać ten teren w pełni.

14. Teatr Wielki w Poznaniu

Najbardziej majestatyczny  budynek w Poznaniu. Bardzo wdzięczny i fotogeniczny, można wykorzystać jego walory na wiele różnych sposób i warto przyjść tutaj na zachód słońca, bo światło wtedy jest idealne!

15. park Cytadela

Jest przeogromna i dopóki nie wejdziecie wgłąb tego parku, to nie odkryjecie jego świetnych zdjęciowych zakamarków. Serio, tutaj najlepiej przyjść na wschód lub 2-3 godziny przed zachodem słońca i spacerować, póki się nie znajdzie tych idealnych zakątków. Wiosną są tutaj aleje pełne kwitnących na różowo drzew czy ogromne drzewa z kwitnącym bzem. To genialne miejsce na wiosenne zdjęcia, ale i nie tylko takie! Naprawdę warto tutaj się zgubić, tak prawdziwie spacerować i oddać się temu miejscu.

17. Kamienica „Żelazko”

To kolejna najbardziej popularna kamienica w Poznaniu i ma świetne położenie, bo pomimo tego, że non stop jeżdżą tutaj auta, to pozując tuż przy wejściu do knajpy Blonde & Bikini, można mieć widok na całą ulicę Długą w Poznaniu i klimatyczne kamienice po drugiej stronie.

To by było na tyle jeśli chodzi o miejsca, w których fotografowaliśmy i szczerze je polecamy, bo powstały w nich jedne z naszych najlepszych kadrów. Znacie inne miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić pod kątem fotograficznym? Jakie byście jeszcze tutaj dodali?

 

 

2 Comments

  1. Madlen

    Wow! Świetny zbiór! Wielu z tych miejsc w Poznaniu nie znałam! Na pewno skorzystam przy kolejnej wizycie❤️ Widziałam, że często korzystacie ze statywu, polecacie jakiś konkretny sprawdzony? Pozdrawiam ciepło

    1. lifecatchers

      Hej, dzięki wielkie! Cieszymy się, że wpis Ci się podoba! Jeśli chodzi o statyw, to aktualnie nasz jest na wykończeniu, ale planujemy zakupić Manfrotto Element Traveler 🙂 Zerknij, może też Ci wpadnie w oko. 🙂

Leave a Reply